JP Snowflake - шаблон joomla Авто

Noslēdzies seminārs par kopstrādes izveidi jauniešu centrā

Ar bagātīgu iedvesmas devu esam piepildījuši mūsu lielisko kolēģu radošuma krātuves, kas iespējams jau drīzumā pavērs iespēju jauniešu kopstrādes telpu uzvaras gājienam Latvijā un ES!

Patiecoties rūpīgam komandas darbam Erasmus+ stratēģiskās partnerības projekta “Jaunatnes kompetenču apguves veicināšana ar kopstrādes koncepcijas pielietošanu jaunatnes centros ” komanda ir radījusi vadlīnijas, ar tādu pašu nosaukumu kā projektam, kuras no 11.03. pieejamas publiskai apskatei 5 valodās – Latviešu, Igauņu, Itāļu, Spāņu un Angļu, interneta tiešsaistes platformā šeit : https://ej.uz/Co4Y_all

2019. gada 11. martā, Ķekavas novada Jaunatnes iniciatīvu centrā notika Seminārs "Kopstrāde jauniešu centrā - iespējas un izaicinājumi", kura laikā vadlīnijas oficiāli ieraudzīja dienas gaismu. 

Uz pasākumu tika aicināti jaunatnes jomas pārstāvji no pašvaldībām, jauniešu organizācijām un citi interesenti, no tuvām un tālām malām, lai dalītos pieredzes dažādībā un iedvesmotu pasākuma apmeklētājus radīt mūsdienīgu un aktuālu vidi jauniešu centrā. Kopstrāde ir fenomenāls instruments, kas sniedz daudzpusīgu kompetenču attīstību jauniešiem. Darbojoties kopstrādes vidē jaunieši saņem bezmaksas iespējas izmantot darba vietu, aprīkojumu un biroja tehniku, kas samazina finanšu resursu nepieciešamību un stimulē jauniešu uzņēmējdarbības iespēju nodrošināšanu, vienlaicīgi veicinot socializēšanos un savstarpējas sadarbības iespējas kopstrādes ikdienas apmeklētāju starpā, kas nodrošina platformu jaunu ideju, iespēju un projektu attīstīšanai, kā arī jauniešu mācīšanos caur pašu pieredzi un vienaudžu izglītošanos.

 

 

Veidojot gan vadlīniju, gan pasākuma saturu vērā tika ņemts viens no kopsatrādes telpas iekārtošanas pamatprincipiem – dažādība. Un šķita pavisam loģiski, kā pasākuma vadītāju aicināt Kaspars Brūvelis, kurš savām radošuma izpausmēm ikdienā ļaujas kopsatrādes vietā “Darbavieta”, lai pasākuma ietvaros dalītos arī savā personīgajā pieredzē.

Taču, ja vēlaties izstrādāt konceptu savas darba telpas izveidei, tad noteikti ir vērtīgi iepazīties ar telpu stratēģijas konsultantu – Oļegu Ņikitinu, kurš teicami pārzin visus jautājumus, gan to kādai temperatūrai ir jābūt darba telpā, kur novietot galda tenisu, kā jāaprīko telpa, lai darbs būtu visproduktīvākais, gan to, cik tālu darba vietai jāatrodas no mājām, lai tu būtu apmierināts ar dzīvi!

No Pērnavas pie mums ciemos bija atbraukuši Marie Rosalie Hanni un Silver Smeljanski, lai pastāstītu kā pirms pusotra gada kopā ar vēl trīs jauniešiem un ļoti daudz brīvprātīgo roku palīdzību, ar nulles bedžetu izdevās Pērnavā radīt un atvērt savu kopstrādes vietu “Forwardspace”. Kā Marie atzina, bez finansējuma piesaistes no projektiem, atbalstītāju piesaistes un vienošanās ar pašvaldību par īres nemaksāšanu līdz kopstrādes vietas darba uzsākšanai, tas nekādi nebūtu iespējams. Bet pašu ieguldījums bija 7 mēneši, kuri tika pavadīti būvējot, slīpējot, krāsojot, flīzējot, vārdu sakot no rīta līdz vakaram darot to, ko līdz tam it nemaz neprata.

“Kopstrādes vieta, kā platforma radošumam” bija Itālijas pārstāves tēma, par kuru Alice Mazzarella stāstīja ar Itāļiem piemītošo degsmi, ļaujot ieraudzīt radošumu no pilnīgi neierasta skatu punkta, liekot uz mākslu un radošumu paskatīties kā uz pavisam vienkāršu un praktisku procesu salīdzinot to ar ēdiena pagatavošanu, kuram ir skaidra recepte, ir skaidras sastāvdaļas un pēc pagatavošanas ir arī rezultāts, kas radošuma gadījumā tiek atspoguļots mākslas darbā. Organizācija, kuru Alice pārstāv ir publicistu asociācija “Viaindustriae”, kas savas biroja un arī mākslas ekspozīciju telpas ierīkojusi bijušajā rūpnīcā. Daļa no rūpnīcas tiek izīrēta ražošanas uzņēmumam, bet pārējo apdzīvo radošā kopiena, kas veic darbu ar bērniem un jauniešiem vietējās skolās organizējot neformālas darbnīcas arhitektūrā un mākslā.

Šī projekta mērķis ir izcelt kopstrādes iespēju attīstīšanu nomaļās vietās un visneparastākais no mūsu projekta partneriem ir kopā strādāšanas un dzīvošanas vieta "Sende", kas atrodas kalnu ciematiņā uz kuru ar sabiedrisko transportu pat nokļūt nevar. Šī vieta tika radīta 2013. gadā, un tā nemitīgi aug un paplašina savas iespējas. Uz semināru pie mums no Sendes sauli un siltumu ar savu stāstu bija atvedusi Cristina Rodríguez Gradín. Par to, kā Edo Sadikovic un Maruchi Rodriguez pirms sešiem gadiem nolēma pārcelties no dzīves pilsētā uz Marie vecākiem piederošo namiņu kalnos, lai radītu neparastu un radošu vidi, kurā līdzīgi kā pie vectēva laukos brīvība mijas ar darbu. Tikai šeit, tā vietā lai palīdzētu vectēvam, strādājošie ceļotāji būvē sociālā binesa idejas, jaunas aplikācijas un robotus. Ceļotāji dodas uz Sendi, lai radītu izglītojoša sprogrammas, zīmētu ilustrācijas un komiksus, veidotu video un animācijas, rakstītu grāmatas un īstenotu pasākumus. Vientuļie namiņi ciematā ar 20 pamatiedzīvotājiem ir tikuši atgriezti dzīvē. Tie no pamestām ēkām un šķūņiem, tikuši pārveidoti par iedvesmojošu vidi, piepildot kartu stūrīti ar ziediem un iedvesmu. Vislielākās pārmaiņas saistībā ar Sendes izveidi skārušas vietējo kopienu, kurā dzīvo 20 seniori. No vientuļiem un aizmirstiem pesionāriem, tie kļuvuši par iedvesmotājiem tālajiem ceļotājiem, daloties savā amatniecības pieredzē, savukārt ceļotāji ar savu brīvprātīgo atbalstu solīti pa solītim uzlabo vidi ciemā veidojot dažādus pasākumus un aktivitātes ar vietējo iedzīvotāju iesaisti.

Otrajā dienas daļā pasākuma apmeklētāji tikai aicināti sadalīties darbam grupās. Vairākums dalībnieku bija ieinteresēti izpētīt iespējas jauniešu kopstrādes vietas izveidei un ieviešanai savā organizācijā. Taču projekta ārzemju partneri vienojās šī projekta ietvaros radītās jauniešu kopstrādes telpas izveides procesa izvērtēšanā, kā arī inovatīvu aktivitāšu ideju radīšanā, kuru apkopojums būs pieejams projekta intelektuālā rezultāta latviešu versijas pielikumā, kurš tiešsaistes platformā tiks publicēts 2 nedēļu laikā pēc šī pasākuma, kā arī izsūtīts pasākuma dalībniekiem. Pirmās grupas dalībnieki pasākuma noslēgumā prezentēja shēmu, kas atspoguļo pilnu kopstrādes ieviešanas ciklu ar saviem komentāriem par katrā posmā veicamajām aktivitātēm, kā arī vizualizāciju kolāžas veidā ņemot vērā visas dienas laikā bagātīgi uzkrāto informāciju un savu pieredzi darbā ar jaunatni.

Ķekavas novada Jaunatnes iniciatīvu centrs pateicas visiem – kolēģiem, ciemiņiem, pašvaldības pārstāvjiem, jauniešu organizāciju pārstāvjiem un projekta partneriem, kuri saspringtajā darba grafikā atrada laiku, lai atbrauktu no Vigo (Spānija), Folinjo (Itālija), Pērnavas (Igaunija), Akmenes (Lietuva), Raseiņiem (Lietuva), Preiļiem, Lielvārdes, Siguldas, Bauskas, Olaines, Vecsaules, Gailīšu pagasta, Vecumniekiem, Jūrmalas, Rīgas un piedalītos semināra aktivitātēs visas dienas garumā!

Radiet un rādiet!